Szentdemeterért Egyesület

Abból a felismerésből kiindulva, hogy Szentdemeter sajátos értékekkel rendelkezik, melynek megőrzése és széles körben való ismertté tétele az összmagyarság érdeke is, a szentdemeteri fiatalok összefogásával jött létre ez a társadalmi szervezet.

Története

1436-ban Zsigmond király Demeter fia Kemény Lőrincnek adta. 1503-ban Zentdemeter néven említik. A Kis-Küküllő völgyére nyúló hegyfokon állt a valamikori várkastély. Mára már maradványai sem láthatók. A 16. században a Balassi és Nyújtódi családok kezdték el építeni. 1607 és 1635reneszánsz stílusban alakította át, új falakat, bástyákat, épületeket emelt. 1656-ban Csáki Gábor özvegye Gyulaffi Zsófia az egyik helyiséget római katolikus kápolnává építteti át, mivel a falu temploma az unitáriusoké1660-ban Kemény János vezére Kis András ostrommal foglalta el, az ide menekült Lázár Györgyöt pedig helyben felakasztotta. 1910-ben a falunak 731 lakosa volt. A trianoni békeszerződésig Udvarhely vármegyeSzékelykeresztúri járásához tartozott. 1992-ben 613 lakosából, 585 magyar, 27 cigány és 1 román volt. lett. között Balassi Ferenc

Látnivalók

  • Római katolikus temploma a falu keleti szélén egy magaslaton áll. Román kori eredetű, később gótikus stílusban átalakították, mai formáját a 15. – 16. század fordulóján nyerte el. A szentély jelenleg mésszel eltakart freskótöredékei 15. századiak lehetnek. A templom a reformáció idején az unitáriusoké lett, de 1723-ban visszakerül a katolikusokhoz.
  • A Schell-udvarház a 18. – 19. században klasszicista stílusban épült. Állapota nagyon leromlott.


Híres emberek

  • Itt született 1550 körül Bogáti Fazekas Miklós unitárius zsoltárfordító.

         

 

          NÉPMONDA A SZENTDEMETERI       KASTÉLYRÓL


        Messze földön nem volt párja a szentdemeteri kastélynak. De rég volt, igen rég, sok száz esztendeje mult annak, mikor ez a kastély épült. Nem is egy ember építette. Három nagy úr: Balázsi, Nyujtódi és Csáki állott össze s sok esztendő telt belé, míg felépült a kastély: a legszebb nemcsak a Kis-Küküllő mentén, hanem az egész Székelyföldön.
De könnyű volt azoknak az uraknak: kádaslag állott pincéjökben arany és ezüst. Hej, de
minden darab aranyra s ezüstre embervér száradott! Mind a három úr rettenetes sanyargatója volt a szegény népnek. Kényök-kedvök szerint fosztogatták , rabolták az utas embereket. Ilyen pénzből épült a szentdemeteri kastély. Templom is van a kastély végén, de már ezt nem az a három úr építette ...  Mikor a kastély felépült, háromfelé osztották: Balázsi a keleti szárnyat tartotta magának, Nyujtódi a nyugatit, Csáki meg a templom felé eső részt. Történt egyszer, hogy mikor a három úr javában tivornyázott, egy kéregető barát nyitott be s kérte szelíden, alázatosan: - Nagy jó uraim, adjatok valamit, Istennek nevében, az Ő dicsőségére, s lelketek majd a mennyországban lakozik. Nagyot kacagtak e szent beszédre az urak. Balázsi felemelte az arany serleget s a másik kettőhöz fordult: - Akartok-e a mennyországba jutni? - Én nem. Jobb itt, mint a mennyországban! - mondta Nyujtódi. - De még én sem! - mondta Csáki. - Bánom is én, akárki lakjék a mennyországban, csak én itt lakhassam. A barát megbotránkozással fordította el tekintetét az istentelenekről s szó nélkül távozott a kastélyból. Az urak meg tovább mulattak s miközben sorra hajtották ki a serlegeket, folytatták istenkáromló beszédjöket. De egy óra sem telt belé, arra jött az ördögóriás. Hallja az istenkáromló beszédet s megörül erősen. - Ehe, ezek éppen nekem való emberek, - mondta magában. Bement a kastélyba s szót sem szólt: megragadta a három urat, a hóna alatt kivitte az udvarba, aztán füttyentett egyet s ím abban a pillanatban ott termett vagy száz ördög egy szörnyű nagy vasekével. Az ördögóriás járomba fogta a három urat s akkorát rittyentett rézcsapós ostorával, hogy zúgott, zengett belé Kis-Küküllő vidéke. Azzal földbe akasztotta az eke vasát s biztatta az urakat: - Hí, Balázs! hí, Nyujtódi! hí, Csáki! hí elé, hí! Akartak, nem akartak húzni kellett a vasekét, mert az óriás rájuk-rájuk húzott rézcsapós ostorával s csakúgy csurgott testükből a vér. Huzatott is velük egy nagy barázdát, akkorát, hogy még ma is megvan a nyoma. Még nem olyan rég egy hosszú ekevasat találtak székely szántóvető emberek az Ördögbarázdájában. Azt mondják ez az ördög ekevasa volt.





Weblap látogatottság számláló:

Mai: 2
Tegnapi: 5
Heti: 2
Havi: 31
Össz.: 10 721

Látogatottság növelés
Oldal: Településünkről
Szentdemeterért Egyesület - © 2008 - 2024 - szentdemeterert.hupont.hu

A HuPont.hu segítségével a weboldalkészítés gyors! Itt kezdődik a saját weboldalkészítés!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »